facebook

Армія готова до війни. Це найважливіший здобуток із 2014 року – Тарас ЧМУТ


На кордоні з Україною зосереджені три російські міжвидові угруповання, тисячі одиниць військової техніки. Наскільки велика загроза наступу Росії зараз?

– Вона була завжди, від початку окупації Криму і бойових дій на Донбасі, каже в інтерв’ю “Країні” військовий аналітик Тарас ЧМУТ. – Росія тримає на кордонах чисельні військові угруповання. Але розпочати повномасштабну війну з іншою країною 2020 року – це серйозний геополітичний виклик.

Командувач українських Військово-Морських сил Олексій Неїжпапа припустив, що війська РФ спробують прорватися з Криму до Херсонської області, щоб дати воду з Дніпра в Північно-Кримський канал. Це головна причина, чому РФ може піти на загострення?

– Це надто низька ціна для наступу. Якщо Росія його таки розгорне, то вода буде умовно п’ятим пунктом. Основне – відрізати Україну від моря, торгових шляхів, через які йде імпорт та експорт металу, зерна, руди. Це окупація Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької області чи окремих районів для формування сухопутного коридору до ОРДЛО і Придністров’я.

Завданням ворога буде розділяти нашу армію на умовні котли і добивати кожен із них. Так було 2014-го, коли РФ ввела регулярну армію: Іловайськ, Дебальцеве.

Такі операції потребують значних ресурсів. На вересень росіяни планують стратегічні командно-штабні навчання “Кавказ-2020”, під виглядом яких можна накопичити сили й направити в потрібне русло. Загроза є. Хоч не певен, що буде реалізована цього року.

Читайте також:  Черговий скандал через Саакашвілі: як відреагували у МЗС

Українські військові готові до опору?

– Збройні сили мають алгоритми і сценарії дій по кожному з можливих видів наступу з боку РФ. Визначені сили й засоби – армійська авіація й артилерія, тактично-ракетні комплекси, розвідка, піхота. Сформували оперативно-тактичне угруповання “Крим” для відбиття наступу на перешийки півострова. Мотивація військових висока і будь-яка ескалація її тільки підвищить.

Україна з 2014-го нарощувала чисельність Збройних сил: розгорнули бригади, відновили техніку. Але армія в Російської Федерації все одно більша. З початку війни ми отримали умовно сотню нових БТРів, ворог – тисячу, ми – 400 модернізованих танків, вони – тисячу. Ми не отримали літаків, там – 500. Мають величезну кількість керованих ракет “Іскандер”, “Калібр” чи авіаційних Х-101. У нас цього немає. Пишаємося довоєнною розробкою крилатих ракет “Нептун”, але лише наступного року чекаємо їх на чергуванні, а застосовувати зможемо 2022-го. Нам треба активніше нарощувати якість.

Заходів бойової підготовки побільшало. Навчання бригадного рівня до війни в Україні проводилися, мабуть, раз на 10 років, тепер – кілька разів на рік. Залучаємо західних інструкторів для підготовки військових та управлінців, нас запрошують на навчання за кордоном.

Джерело.Категорії: