facebook

ЧИ ОТРИМАЮТЬ ОБІЦЯНІ БЛАГА СЕРТИФІКОВАНІ ВЧИТЕЛІ?


Агентами змін називають учителів початкових класів, які успішно пройшли сертифікацію. Вони були першими, хто відважився на цей крок. Позаду залишились хвилювання, недоспані ночі, експертні оцінки та тести. Попереду на успішних мала б чекати винагорода.

Вже 2 грудня 2019 року до особистих кабінетів учителів надійшли сертифікати про успішне проходження сертифікації, які діють до 31 грудня 2022 року. І МОН України надало роз’яснення, що потрібно зробити, щоб отримати винагороду за успішність.

Як відомо, сертифіковані вчителі мають право на:

встановлення надбавки 20 відсотків до посадового окладу;
дострокове підвищення категорії (вчителі, які не мають вищої категорії);
дострокове підтвердження вищої категорії.
МОН України у своєму листі рекомендувало вчителям до початку 2020 року звернутися до керівників своїх навчальних закладів для того, щоб у кошториси були закладені гроші на 20-відсоткову доплату. Але вже є перші сигнали про те, що педагоги звернулися до своїх навчальних закладів, однак їм було відмовлено у встановленні надбавки за успішне проходження сертифікації.

У чому ж справа і чому так вийшло? У пункті 5 статті 51 Закону України «Про освіту» зазначено, що «педагогічні працівники отримують доплату за успішне проходження сертифікації», а у пункі 5 статті 61 зазначеного закону визначено розмір цієї доплати у 20 відсотків. При цьому варто зазначити, що норми Закону «Про освіту» в частині оплати праці працівників не є нормами прямої дії.

Для реалізації положень закону КМУ приймає відповідні постанови. Так, широко відомі постанови КМУ, які регламентують надання відпусток освітянам тривалістю 56 днів, різноманітних доплат за перевірку зошитів, завідування кабінетами, класне керівництво, тощо.

Читайте також:  Дитяче Євробачення 2020: Україну представлятиме Олександр Балабанов

Для реалізації цього положення КМУ прийняв 10 липня 2019 року постанову №822 «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки». Пункт 4 цієї постанови надає право керівникам закладів освіти встановлювати доплату «за успішне проходження сертифікації – 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) пропорційно обсягу педагогічного навантаження протягом строку дії сертифіката». (Тобто вчителі мали б отримати доплату саме на учительське навантаження, ця доплата не поширювалася б на години ГПД чи гуртків).

Постанова мала б набути чинності 1 січня 2020 року, однак 15 листопада 2019 року КМУ вирішив відтермінувати початок дії цієї постанови на 1 рік, тобто до 1 січня 2021 року. Таким чином, на сьогодні немає механізму, який би дозволив вчителям початкових класів, які успішно пройшли сертифікацію, отримати доплату.

У своєму коментарі Ганна Новосад заявила, що норми Закону «Про освіту» є нормами прямої дії, зокрема ті, що стосуються оплати праці. На справді це не зовсім так, адже, наприклад, пункт 2 статті 61 зазначеного закону гарантує оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, тобто майже 13000 гривень, але ж ми чудово знаємо, що посадовий оклад педагога-початківця менше 4000 гривень. Тому цілком можливо, що не дивлячись на заяву пані Новосад, керівники навчальних закладів та органи управління освітою на місцях будуть чекати відповідну постанову КМУ або відповідний наказ МОН.

Джерело.