facebook

Звинуватили у зґвалтуванні 15-річної дівчини, яка за віком могла бути його донькою: що сказав суд?

У зґвалтуванні дівчинка звинуватила товариша свого «хлопця» — саме так називала його у суді, і так він фігурує у матеріалах справи. Чоловікам під 40, їй 15. Коханий навіть їздив з дівчинкою до поліції, аби подати заяву. А в суді свідчив, що знає обох, але… йому нічого не відомо про зґвалтування.


Як дізнались «20 хвилин», це ще не крапка в цій історії — адвокат засудженого заявив, що подаватимуть апеляцію та звертатимуться до Європейського суду з прав людини.
На 8, 5 років відправив до тюрми Тернопільський міськрайсуд чоловіка, якого засудили за зґвалтування тоді 15-річної дівчини. Все відбувалось на «Канаді» у Тернополі, проте провини своєї чоловік не визнав та запевняв, що секс був за згодою, а про вік дівчини він не знав. Він розповів, що товариш дзвонив до нього і вимагав чималі гроші, погрожуючи, що в іншому разі подадуть заяву до поліції про зґвалтування.


Подробиці дізнавались «20 хвилин».

Три кримінальні правопорушення, вчинені проти статевої свободи та статевої недоторканості неповнолітніх, зареєстрували правоохоронці у 2021 році, повідомили в Тернопільській обласній прокуратурі. В одній із цих справ суд 11 листопада 2023 року проголосив вирок чоловікові, який зґвалтував дівчину свого друга.

«Краще з тобою спати, ніж з ним»
Це сталось в одній з багатоповерхівок Тернополя у мікрорайоні «Канада» у вересні 2021 року. Решту даних ми змінюватимемо з етичних міркувань. Зазначимо лише, що дівчинка була школяркою і, як запевняла у суді, просила зупинитись, але…

В обідню пору Олена разом зі своїм хлопцем Дмитром гуляла вулицями «Канади», де зустрілись зі знайомим Олегом. Потім пішли до нього додому, де вживали алкоголь. Згодом хлопець відлучився у справах, залишивши свою дівчину зі знайомим. Невдовзі Олена набрала номер Дмитра та запитала, де він. Той назвав адресу. Разом із Олегом вони туди пішли, але хлопця там вже не було. Тоді Олег запропонував дівчини дочекатись її коханого у нього вдома. Та погодилась.

За версією слідства, невдовзі Олег почав чіплятись до дівчини, та просила залишити її у спокої, але чоловіка це не зупиняло. Той роздягнув дівчину і поклав на диван на живіт, утримуючи її руки за спиною. Що було далі, дівчина воліла не згадувати…

— Вказаними діями обвинувачений вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 152 КК України — тобто зґвалтування неповнолітньої особи, вчинення дій сексуального характеру, пов`язаних із вагінальним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій, без добровільної згоди потерпілої неповнолітньої особи, — йдеться в обвинувальному акті.

Олег у суді свою вину не визнав. Та пригадав, як того дня до нього в гості прийшли знайомі і принесли горілку. У квартирі в той час був і його батько, який навіть підтримав застілля, після чого пішов у свою кімнату. А господар із гостями продовжили випивати та спілкуватись. Потім закохані посварились, Олена пішла, а хвилин за 30 всі гості залишили квартиру Олега. Невдовзі Олена повернулась, цікавилась, чи є у нього її хлопець, на що він відповів, що немає. Тоді Олена сказала, що їй потрібно із Олегом поговорити, і він впустив її.

Розмовляли близько 40 хвилин, при цьому дівчина просила їй допомогти, розповіла, що вона змучилась, спить по підвалах, горищах, а хлопець чіпляється до неї, б`є її, переслідує, через що її матір зверталася в поліцію, але це не допомагає. Олег пообіцяв поговорити з товаришем, а Олена, мовляв, видала: «краще з тобою спати, ніж з ним».

Вимагав 16 тисяч
Потім, пригадав Олег, як вони цілувалися, далі дівчина сама роздягнулась і зняла штани з чоловіка. І після цього «у них відбувався добровільний статевий акт без застосування насильства, дівчина не чинила опору». Коли займались сексом, Олег помітив на плечі дівчини синці, які надалі були виявлені у неї і під час судово-медичної експертизи.

Доки молоді люди займались сексом, батько хлопця був у сусідній кімнаті, запевняв Олег. Після того, як все закінчилось, Олег пішов за цигарками, Олена залишилась у квартирі і дивилась телевізор. Повертаючись додому, Олег зустрів свою сестру із чоловіком — і сестра посварилась з ним, бо раніше домовлялись: поки вона тут живе, Олег нікого до себе не водить. Тоді молоді люди зібрались і пішли.

— А вже близько 9 вечора до нього подзвонив Дмитро та почав погрожувати, вимагаючи в нього 16 000 грн за те, щоб Олена не писала заяву в поліцію, що він її зґвалтував, — давав свідчення чоловік у суді. І запевняв: категорично відмовився платити. — Дмитро продовжував дзвонити до пізньої ночі, пригадував Олег. І зазначив: ні сама дівчина, ні її мати у нього грошей не вимагали. А наступного дня до нього приїхали працівники поліції, яким він пояснив як саме відбувались події, та повідомив, що статевий акт між ним та Оленою був добровільний.

І те, що неповнолітня, мовляв, він не знав, бо сама дівчина запевняла, що їй майже 19.

Далі були обшуки, експертизи, аналізи. За кілька днів, пригадував Олег у суді, він зустрівся із товаришем та запитав, навіщо він це зробив. А той, вибачався, та поділився, що викрав мопед, на нього написали заяву в поліцію і йому потрібні були гроші, щоб вирішити питання з власником мопеда.

— Незважаючи на те, що обвинувачений свою вину не визнав, його винуватість у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.152 КК України, повністю доведена зібраними в ході досудового слідства доказами, що були предметом аналізу під час судового розгляду, — йдеться у матеріалах справи.

Дівчина покази у суді надавала з іншого приміщення суду і в присутності законного представника і адвоката.

Що говорила дівчина в суді?
Загадала, як з Олегом пили чай та розмовляли. Чоловік повідомив, що йому 38 років, Олена поділилась, що їй 15. І попри це дорослий чоловік почав чіплятись до неї, торкатися її тіла… Вона просила цього не робити, відштовхувала, давала зрозуміти, що їй це неприємно, але Олег не звертав увагу та тримав її за руки, розповідала дівчина у суді. Коли почався статевий акт, Олена стверджує, що кричала, а чоловік закривав їй рот руками. За хвилин 10 у двері подзвонив Дмитро. Олег зупинився і сказав Олені йти до іншої кімнати. Дівчина згадувала, як вийшла на балкон, туди ж заходив батько Олега і бачив її там.
Олег з Дмитром, поспілкувавшись, разом вийшли з квартири.

— Не могла відчинити двері балкону самостійно та перебувала там близько 10 хвилин, — пригадала дівчина в суді. — Олег прийшов і сказав, що потрібно швидко збиратись і йти.

Читайте також:  Смертельна бійка в Ужгороді: загинув 40-річний чоловік

Олена згадувала, як невдовзі зустрілась із Дмитром і розповіла йому, що Олег її зґвалтував. І вони поїхали до поліції, щоб написати заяву. Але правоохоронці, згадувала дівчина, їй відмовили, бо вона перебувала у стані алкогольного сп’яніння. Натомість у рапорті чергового вказано, і це було доказом в суді, що дівчина того вечора була у поліції, але, навіть нічого не пояснивши, обернулась і пішла. Ввечері того ж дня Олена розповіла про все своїй матері — і наступного дня вони разом написали заяву до поліції.

На запитання сторони захисту потерпіла категорично відмовилась відповідати, зазначивши, що такі запитання її принижують її та таким чином вони на неї тиснуть.

Просила призначити обвинуваченому найбільш суворе покарання.

Що виявили експерти
Свідками у справі виступали батько обвинуваченого, сестра Олега та її чоловік. Також допитали Дмитра, який зазначив, що знає і Олену, і Олега. Але… не пам`ятає жодних обставин по даному кримінальному провадженні та йому нічого не відомо про зґвалтування.

У суді свідчила експерт, яка проводила експертизу експертизу потерпілої та обвинуваченого. Фахівчиня зазначила, що на правому плечі синці були. А зовнішніх ушкоджень статевих органів не було виявлено. Сліди статевого акту теж були. Інші експерти свідчили, що загальний психологічний розвиток потерпілої відповідає її віку.

І що до підвищеного фантазування вона не схильна. Враховуючи рівень розумового розвитку, вік, індивідуально-психологічні особливості, емоційний стан, вона могла правильно розуміти характер і значення скоєних з нею дій та чинити їм опір.

— При цьому слід зазначити, що відсутність в потерпілої характерних для зґвалтування тілесних ушкоджень, в тому числі тілесних ушкоджень статевих органів, як про це зазначає сторона захисту, не спростовує того факту, що статеві зносини між потерпілою та обвинуваченим були вчинені із застосуванням фізичного насильства, тобто проти волі потерпілої, — йдеться в матеріалах справи.

Чоловіка суд визнав винуватим зґвалтуванні неповнолітньої та призначив йому покарання у виді восьми років шести місяців позбавлення волі. Строк відбуття покарання йому рахуватимуть з 13 січня 2023 року, тобто з моменту застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Запобіжний захід продовжили до набрання вироком законної сили, але не більше двох місяців, тобто до 10 лютого 2024 року.

Вирок може бути оскаржений до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом 30 днів з дня його проголошення.

— Ми будемо оскаржувати вирок Тернопільського міськрайсуду, — запевнив адвокат засудженого Михайло Самуляк. — І, якщо апеляція не скасує цей вирок, підемо до Верховного суду. Окрім того, вже найближчим часом звертатимемось до Європейського суду з прав людини.

Як вдалось дізнатись «20 хвилин», Дмитро наразі теж перебуває в місцях позбавлення волі.

Що робити, якщо проти вас вчинили сексуальне насилля
Зґвалтування — такі злочини часто є латентними, тобто такими, про які правоохоронцям невідомо нічого, розповів юридичний психолог, експерт «20 хвилин» Михайло Козюк.

— Злочини, які пов’язані з сексуальною сферою, справді мають високу латентність. Саме через те, що людина боїться розголосу інтимних подробиць, боїться осуду суспільства і часто вирішує переживати це сама. Таким чином люди намагаються відгородити себе від проблеми, що з ними трапилась, — каже психолог. — Але, насправді, помилково думати, що цей стресовий стан може пройти сам по собі. Проте, свідомість сама не може забути про такі події.

Причин небажання заявляти про злочин особі, яка стала жертвою може бути чимало. Фактором мовчання може бути і те, що людина після вчиненого насилля боїться його повторення або ж боїться, що її близьке оточення відвернеться від неї.

Зараз радянські стереотипи дещо розвіюються. Існує чимало літератури про інтимні речі, яким потрібно вчити дітей ще змалку. Тому психолог звертається до батьків дітей та підлітків з проханням наважитись почати розмову про можливі ризики, а також постійно розповідати як діяти, якщо вони потрапили в таку ситуацію.

Психолог каже, що жертвами сексуально насилля можуть стати і чоловіки. У практиці експерта були випадки звернень чоловіків, яких зґвалтували. Проте в таких випадках латентність злочинів ще вища.

— Якщо проти вас вчинялись дії насильницького характеру, варто розуміти, що притягнення до відповідальності агресора можливе, лише якщо буде ваше звернення до правоохоронних органів або за іншою сторонньою допомогою, — каже Михайло Козюк. — Потрібно звернутись до центру реабілітації, екстреної допомоги, психологічної підтримки.

Будь-яке зґвалтування, за словами психолога — психологічна травма і стрес. А такі речі ніколи не проходять безслідно для особистості людини. Тому психологічна корекція в цьому випадку — обов’язкова. Якщо вам відомо про те, що знайомі стали жертвами — обов’язково вмовте їх звернутись до психологів.

Неопрацювання стресового стану призводить психосоматичного розладу: депресивні ознаки, порушення сну і навіть суїцидальні нахили.

Психологи допоможуть позбутись наслідків стресових розладів, які можуть бути перешкодою у побудові нормальних взаємин із особами протилежної статті та перерости у проблеми в інтимному житті. Психологи пропрацьовують емоційні стани, психологічні кордони, зони відповідальності та інше. Такоє консультації допоможуть пережити насилля з точки зору фізичного здоров’я.

Юридична довідка
Кримінальний кодекс України
Стаття 152. Зґвалтування
1. Вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи (зґвалтування) — карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

2. Зґвалтування, вчинене повторно або особою, яка раніше вчинила будь-який із злочинів, передбачених статтями 153-155 цього Кодексу, або вчинення таких діянь щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, або щодо особи у зв’язку з виконанням цією особою службового, професійного чи громадського обов’язку, або щодо жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності, — карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

3. Зґвалтування, вчинене групою осіб, або зґвалтування неповнолітньої особи — карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років.

4. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені щодо особи, яка не досягла чотирнадцяти років, незалежно від її добровільної згоди — караються позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років.

 

The post Звинуватили у зґвалтуванні 15-річної дівчини, яка за віком могла бути його донькою: що сказав суд? first appeared on UA-IN.

Запис Звинуватили у зґвалтуванні 15-річної дівчини, яка за віком могла бути його донькою: що сказав суд? спершу з’явиться на UA-IN.

Джерело.Категорії: